Rwa kulszowa – W jakiej pozycji przy niej spać
w kategorii Opublikowano 24. maja 2023
Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z podrażnionym nerwem kulszowym, zastanawia się zapewne, jaka pozycja leżąca przyniesie mu ulgę. Na krótką metę najlepszym sposobem przeciwdziałania temu często bardzo bolesnemu doznaniu jest odciążenie dolnej części pleców, czyli kręgosłupa lędźwiowego. W dłuższej perspektywie odpoczynek jest jednak niewłaściwą terapią. Jako przyczyny rwy kulszowej często w pierwszej kolejności podaje się zbyt mało ruchu oraz niezdrowe pozycje siedzące. Znalezienie odpowiedniej pozycji do spania jest ważne dla osób dotkniętych tą chorobą, po to, by zapewnić sobie ulgę w nocy.
Co to jest nerw kulszowy?
Nerw ten, potocznie zwany nerwem kulszowym, jest najdłuższym i najgrubszym tego typu nerwem w organizmie człowieka. Rozchodzi się on jednocześnie z kilku punktów w splocie lędźwiowo-krzyżowym i rozciąga się przez pośladki do obu nóg i w dół aż do kolan. To wyjaśnia, dlaczego komplikacje z tym nerwem mogą być szczególnie bolesne i dlaczego jego rozmiar może sprawić, że znalezienie przynoszącej ulgę pozycji do spania z rwą kulszową jest dość trudne.
Rwa kulszowa – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu kulszowego. Ponieważ jest on często wywoływany przez wysunięty dysk lub poprzedzające go wybrzuszenie, należy natychmiast poddać się badaniu lekarskiemu, jeśli podejrzewasz, że masz rwę kulszową.
Ból ten, znany w medycynie jako rwa kulszowa lub potocznie korzonki, może mieć jednak także wiele innych przyczyn. Tak jak w przypadku wszystkich nerwów, możliwe jest, że również nerw kulszowy może być uciskany lub uszkadzany przez kręgi. Odpowiedzialne za to mogą być zapalony krążek międzykręgowy lub ciała kręgowe w pobliżu nerwu kulszowego, jak również guzy, reumatoidalne zapalenie stawów, ropniaki oraz krwiaki.
Pozycja do spania przy rwie kulszowej: jak odciążyć nerw w nocy?
Szukając w Internecie optymalnej pozycji do spania, można znaleźć wiele precyzyjnych wskazówek i instrukcji. Podczas gdy jedni radzą spanie na plecach na twardym podłożu, inni zalecają pozycję boczną embrionalną z podkulonymi nogami. Argumenty bywają tak dyskusyjne, jak wymagania dotyczące optymalnej pozycji do spania przy rwie kulszowej różnią się w zależności od osoby. Oczywiście nie ma ogólnych zaleceń dotyczących pozycji do spania przy rwie kulszowej – jedynie materac powinien ergonomicznie wspierać osobę na nim leżącą.
Rwa kulszowa a leżenie ergonomiczne
Leżenie ergonomicznie sprawia, że Twój kręgosłup może zachować swoją naturalną krzywiznę podwójnego S. Odciąża to zarówno stawy, jak i mięśnie. W łagodnych przypadkach może to przeciwdziałać bólowi związanemu z rwą kulszową i tym samym wspierać proces leczenia. Zalecana pozycja do spania po prostu nie istnieje. Zasadniczo najzdrowsze jest zmienianie pozycji podczas snu w nocy. Zwykle dzieje się to automatycznie, gdy przewracamy się z boku na bok. W ten sposób zapewniamy równomierne obciążenie naszego ciała i dobre krążenie krwi.
Pozycja do spania przy rwie kulszowej: znajdź indywidualne rozwiązanie
Możliwe jednak, że przy ostrym bólu związanym z rwą kulszową preferujesz inne pozycje do spania niż zwykle. Pozycja na brzuchu w mniejszym stopniu przynosi ulgę kręgosłupowi niż pozycja na plecach lub na boku. Ale i tu nie ma uniwersalnych zaleceń. Po prostu wypróbuj sam, które pozycje do spania nie powodują u Ciebie bólu. Dopóki nie będziesz zażywać środków przeciwbólowych, Twój organizm poprzez sygnał bólowy da Ci bezpośrednią informację zwrotną na temat odpowiedniej pozycji do spania.
Pozycja do spania przy rwie kulszowej: ryzyko postawy odciążającej
Ludzie przyjmują postawę odciążającą (patrz zdjęcie), aby złagodzić nagły ostry ból. Problem jednak polega na tym, że chociaż wydaje się, że postawa odciążająca może przynosić ulgę w krótkim okresie czasu, może ona pogorszyć rzeczywistą przyczynę bólu, tym samym tworząc błędne koło. W takim przypadku przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe w połączeniu z fizjoterapią mogą nawet pomóc w znalezieniu zdrowej i przynoszącej ulgę pozycji do spania przy rwie kulszowej. Ryzyko związane z odciążającą pozycją podkreśla raz jeszcze, że należy najpierw dać zbadać przez lekarza każdy rodzaj bólu kulszowego przez i powstrzymać się od samowolnego samoleczenia, nawet jeśli ból kulszowy zostanie chwilowo złagodzony.
Rwa kulszowa – przeciwdziałanie w ciągu dnia
Jeśli szukasz ulgi dla nerwu kulszowego w ciągu dnia, możesz np. na chwilę podnieść nogi do góry. W tym celu połóż się na plecach i ustaw uda pod kątem 90° do góry, tak aby łydki były ułożone równolegle do tułowia na swego rodzaju poziomej platformie. Nadaje się do tego np. krzesło, fotel lub kanapa.
Ból spoczynkowy przy rwie kulszowej: jeśli ból nie ustępuje nawet po odpoczynku ze zgiętymi nogami, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza
Nie należy zbyt długo odpoczywać, a raczej powinno się poruszać. Zalecane są spacery, ponieważ są one stosunkowo łagodne dla układu mięśniowo-szkieletowego i mogą w ten sposób sprzyjać samoleczeniu. Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, powinieneś zadbać o ergonomiczną pozycję siedzącą, regularnie ją zmieniać i robić częste przerwy w siedzeniu na rozciąganie i spacer.
Ból przy rwie kulszowej: zawsze korzystaj z pomocy lekarza
Uciśnięty lub uszkodzony nerw kulszowy jest bardzo bolesnym doświadczeniem, ale zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. Przeczekanie bólu nie jest jakkolwiek wskazane. Dzieje się tak dlatego, że oprócz wspomnianej już przepukliny dysku, może za nią stać także zwężenie kanału kręgowego, niestabilność kręgosłupa, borelioza, półpasiec, reumatyzm czy cukrzyca – by wymienić tylko kilka poważniejszych przyczyn. Nerw kulszowy może też często boleć w czasie ciąży: czasem płód uciska na nerw, czasem jest to zsunięty dysk. Krótko mówiąc: dolegliwości związane z nerwem kulszowym zawsze powinny być zbadane przez lekarza!