Nocny ból bioder – czy można mu zaradzić?
w kategorii Opublikowano 20. grudnia 2024
Dla wielu z nas najprzyjemniejszym momentem każdego dnia jest kładzenie się do łóżka. Otulasz się kołdrą i wtedy pojawia się on: ból bioder. Nie pozwala Ci zasnąć, szczególnie podczas leżenia na boku. I choć niewiele osób na niego narzeka, ból bioder jest zjawiskiem bardziej powszechnym, niż mogłoby się to wydawać. Niektóre przyczyny można łatwo usunąć, jednak czasami powody są bardziej złożone.
Skąd się biorą nocne bóle bioder?
Ból bioder w nocy może mieć różne przyczyny, nie tylko natury fizycznej. Nieodpowiedni materac może nie tylko nasilać bóle bioder, ale może też je bezpośrednio powodować. Zbyt twardo ustawiony stelaż lub materac, który nie dopasowuje się wystarczająco do bioder i nie zapewnia odpowiedniego podparcia, może powodować niewłaściwe ułożenie bioder – zbyt wysoko lub zbyt nisko. Pomóc może materac, który odpowiednio ugina się pod naszym ciężarem, pozwalając tym samym na prawidłowe zanurzenie wszystkich istotnych części ciała.
Fizyczne przyczyny bólu bioder w nocy:
- przeciążenie spowodowane pracą lub sportem
- zapalenie kaletki maziowej
- nieprawidłowa postawa wynikająca z asymetrii miednicy lub pozycji odciążającej
- zwyrodnienie stawu biodrowego
- choroby metaboliczne (np. dna moczowa)
- dolegliwości reumatyczne
- przepuklina dysku
- infekcje z towarzyszącymi bólami staw
- zaburzenia krążenia
- ciąża.
Ból bioder w nocy: koniec ze spaniem na boku?
Nocne bóle bioder najczęściej pojawiają się podczas leżenia na boku. Jest to najpopularniejsza pozycja do spania. W przypadku bólu bioder ulgę może przynieść leżenie na plecach, ale zmiana nawykowej pozycji snu może utrudniać zasypianie. Dodatkowo śpiąc w pozycji bocznej mamy wybór: możemy spać na lewym lub prawym boku. Poza preferencjami osobistymi istnieją także różnice we wpływie tej pozycji na czynności organizmu, np. na trawienie.
Jeśli bóle bioder w nocy występują po obu stronach, krótkoterminowo może pomóc częstsza zmiana pozycji, ale na dłuższą metę należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i podjąć skuteczne leczenie.
Menopauza jako przyczyna bólu bioder
W okresie menopauzy w organizmie zachodzi wiele zmian. Stopniowo zmienia się stężenie hormonów, zwłaszcza estrogenu, gestagenu i progesteronu. Poziomy substancji przekaźnikowych stopniowo spadają i równowaga hormonalna zostaje zachwiana. Konsekwencje tych zmian są odczuwalne psychicznie i fizycznie przez osoby nimi dotknięte. Niski poziom estrogenu może negatywnie wpływać na krążenie krwi oraz nawodnienie błony maziowej i tkanki łącznej wokół stawów. To z kolei może ograniczać ich ruchomość i prowadzić do bólu bioder w nocy. Estrogen działa również przeciwzapalnie, a jego gwałtowny spadek może sprzyjać stanom zapalnym.
Nie bój się terapii hormonalnej: Terapia hormonalna może pomóc w leczeniu szerokiego zakresu objawów psychicznych i fizycznych w okresie menopauzy.
Ortopedyczne powikłania long covidowe
W ostrej fazie pandemii koronawirusa odnotowano wzrost przypadków martwicy głowy kości udowej u młodych, aktywnych osób. Choroba ta, której towarzyszy nocny ból biodra, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości biodrowej. Przyczyną może być długotrwałe stosowanie kortykosteroidów podczas leczenia ciężkich przypadków COVID-19. Martwica głowy kości udowej, której początek może być sygnalizowany bólem biodra w nocy, jest zatem klasyfikowana jako choroba o długim przebiegu. Zniszczenie kości biodrowej może również wystąpić w innych kontekstach z terapią kortyzonem i bezwzględnie wymaga leczenia.
Ból biodra promieniujący do nogi
Ból biodra promieniujący do nogi w nocy może być sygnałem początkowej fazy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, która jest najczęstszą chorobą stawów i jest przede wszystkim oznaką zużycia spowodowanego wiekiem lub nadmiernym obciążeniem. Niszczy ona chrząstkę stawową, która ma zapewniać ruchomość między dwoma kośćmi stykającymi się w stawie. Bez chrząstki kości przesuwają się bezpośrednio względem siebie, co prowadzi do bolesnego tarcia. Promieniujący ból zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Czy istnieją skuteczne sposoby na nocny ból bioder?
Ból biodra w nocy podczas leżenia na boku jest szczególnie powszechny i można go tymczasowo złagodzić, na przykład obracając się na drugi bok lub leżąc na plecach. Warto także sprawdzić, czy materac jest odpowiednio dopasowany do potrzeb i zapewnia właściwe wsparcie. Jeśli ból biodra występuje w nocy przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
Przyczyny nocnego bólu w biodrach
W zależności od tego, czy ból pojawia się wyłącznie w nocy, czy również w ciągu dnia, oraz czy jest ograniczony do bioder, czy promieniuje do innych części ciała, może to wskazywać na różne przyczyny bólu bioder podczas leżenia:
- Zapalenie kaletki maziowej
- Nieodpowiedni materac lub stelaż
- Menopauza
- Zwyrodnienie stawu biodrowego (artroza)
- Powikłania pocovidowe
- i inne
Jeśli ból występuje przez dłuższy czas, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza.