Zmęczone oczy – choroba naszych czasów
w kategorii Opublikowano 22. grudnia 2022
Zmęczone oczy to dolegliwość, która dokucza wielu osobom. W większości przypadków jest zupełnie nieszkodliwa. Jeśli jednak masz stale zmęczone i piekące oczy, może to być oznaką poważnej choroby. Ponadto, chronicznie suche oczy mogą w dłuższej perspektywie sprzyjać infekcjom. Jest tak, ponieważ niewystarczająca ilość filmu łzowego prowadzi do braku funkcji ochronnej, która w normalnych warunkach pomaga odprowadzać zanieczyszczenia z oka.
Zmęczone oczy – rozpoznanie
Oczy to narządy, z których łatwo daje się odczytać, czy ktoś jest zmęczony lub pobudzony. Spoglądając w oczy możemy stwierdzić, że ktoś ma rześkie spojrzenie lub że jest zmęczony.
Zmęczone oczy to efekt przemęczenia. Może się to objawiać na bardzo różne sposoby: łzawieniem, pieczeniem lub uczuciem suchości oczu. Czasami odczuwa się również zwiększone ciśnienie w gałkach ocznych, a powieki mogą wydawać się niezwykle ciężkie. Objawom tym towarzyszyć może niekiedy również ból w okolicy szyi i ramion.
Nawet jeśli zjawiska te występują tylko sporadycznie: Znalezienie i unikanie przyczyny zmęczonych oczu powinieneś/powinnaś potraktować poważnie, ponieważ nasze oczy są niezwykle wrażliwymi narządami zmysłów, które szybko mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu, jeśli zignorujemy objawy zmęczenia. Z tego powodu należy regularnie przeprowadzać badania wzroku.
Co może być przyczyną zmęczonych oczu?
Przyczyną zmęczonych oczu są zazwyczaj czynniki zewnętrzne, które przy odrobinie czujności i ćwiczeń z łatwością możesz kontrolować. Jednakże najczęstszymi przyczynami zmęczonych oczu są zmęczenie lub stres.
Dobra regeneracja w nocy jest najlepsyzm sposobem na zapobieganie zmęczeniu w ciągu dnia. Pomaga również przeciwdziałać powstawaniu stresu. Z tego powodu warto jest zadbać o stworzenie w domu przyjaznego otoczenia, które pomoże Ci zebrać siły, nie tylko w nocy. Jeśli pracujesz zdalnie, możesz spróbować szybkich drzemek mocy, tzw. power nap, które przynoszą szybką ulgę w ciągu dnia. Taka krótka faza regeneracji daje niesamowite efekty już po około dziesięciu minutach.
Ważną rolę w regeneracji – czy to w nocy, czy w ciągu dnia – odgrywa materac. Dobre materace, takie jak materac BODYGUARD®, dopasowują się ergonomicznie do głowy, szyi, ramion, obszaru lędźwiowego i miednicy. Dzięki wysokiej jakości wykonania mogą więc oferować długotrwały komfort leżenia, który optymalnie dopasowuje się do ciała. Dobry sen powinien stać się istotną częścią Twojej codziennej rutyny, jeśli chcesz skutecznie zapobiegać zmęczonym oczom. Dzięki odpowiedniej regeneracji chronisz swój organizm, a więc także swoje oczy, przed szybkim zmęczeniem.
Wpływ monitorów na oczy
Rozpoczynasz dzień wypoczęty/a i odświeżony/a, jednak już od wczesnego poranka nadmiernie obciążasz swoje oczy. Pracując przed ekranem komputera zmęczone oczy są wręcz czymś naturalnym, aczkolwiek nieprzyjemnym. Ciągłe skupianie się na ekranie jest na dłuższą metę męczące. W przypadku urządzeń z małymi ekranami, takich jak smartfony czy tablety, to zjawisko jest jeszcze większe.
Przeciążenie to powstaje głównie na skutek tego, że nasze oczy przez dłuższy czas pozostają nieruchome. Ma to miejsce głównie podczas pracy przed komputerem, podczas oglądania telewizji czy w czasie długich podróży samochodem. Soczewka oka staje się mocno zakrzywiona. Środkiem doraźnym w celu zmniejszenia zmęczenia oczu może być skierowanie zmęczonych oczu na kilka sekund na cel znajdujący się w innej odległości (oczywiście nie w przypadku prowadzenia samochodu). Będzie to przeciwdziałać napięciu i pozwoli soczewce oka się odprężyć. Bo z okiem jest w zasadzie tak samo jak z resztą ciała: pozostawanie w jednej pozycji bez ruchu prowadzi do napięcia i zmęczenia mięśni lub części ciała.
Jak zapobiec zmęczeniu oczu?
Jednym z czynników, które sprawiają, że zmęczone oczy są zjawiskiem powszechnym podczas pracy przed monitorem, jest nieodpowiednie oświetlenie. W biurach obowiązuje przepisowa minimalna jasność 500 luksów. Osoby pracujące w domowym biurze zazwyczaj muszą sobie same zorganizować oświetlenie miejsca pracy, czego wynikiem może być niedostateczne oświetlenie pomieszczeń. Dobre oświetlenie nie tylko zapobiega zmęczeniu oczu, ale może również korzystnie wpływać na wydajność i koncentrację. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednią ilość światła w miejscu pracy.
Znalezienie odpowiedniego oświetlenia nie jest jednak łatwe. Negatywny wpływ na oczy może mieć nie tylko zbyt mała ilość światła. Również zbyt ostre światło może je nadwyrężać. Jednym z rozwiązań może być na przykład lampa dzienna na biurko. Dodatkową alternatywą może być oświetlenie pośrednie, które jest dostosowane do naturalnego padania światła w pomieszczeniu oraz do jego wielkości. Jeśli jesteś chronicznie zmęczony/a i ogólnie masz bardzo wrażliwe oczy, to dzięki badaniu okulistycznemu możesz dowiedzieć się, jakie światło i o jakim natężeniu jest dla Ciebie optymalne.
Nie zapominaj o przerwach
Dobre oświetlenie to nie wszystko. Pracując przed ekranem komputera należy również zadbać o regularne przerwy od ekranu – najlepiej około 5 minut co godzinę. Zapobiec zmęczeniu pomoże również wietrzenie oraz dłuższa przerwa na świeżym powietrzu. W krótkiej perspektywie na zmęczone suche oczy może również pomóc mruganie, dzięki czemu oczy odzyskają trochę wilgoci. Niestety często o tym zapominamy, a to właśnie skupiony i nieruchomy wzrok prowadzi do suchości oczu.
Wpływ okularów i soczewek kontaktowych
Przyczyną szybkiego męczenia się oczu w przypadku gdy nosisz nowe okulary, może być ich model oraz jego parametry. Pomocne mogą być konsultacje u okulisty, który pomoże dobrać okulary tak, by w jak najlepszym stopniu zapobiec tendencji do rozwoju zmęczonych oczu.
Noszenie soczewek kontaktowych również może przyczynić się do podrażnienia oczu. Jeśli nie są używane prawidłowo, nie są dobrze dopasowane lub są źle wykonane, mogą zaburzyć równowagę wilgoci w oku. W rezultacie podrażnione oczy, które mają skłonność do wysychania, mają jeszcze mniej filmu łzowego, który jest tak bardzo potrzebny do regeneracji oczu.
Zmęczone oczy a alergia
Rozpoczynające się zapalenie spojówek może mieć podobne objawy jak zmęczone oczy. W późniejszym etapie może to jednak powodować dalsze komplikacje. W przypadku jej podejrzenia lub jeśli pierwsze objawy nie poprawią się w krótkim czasie, należy skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić również dlatego, by móc określić, czy jest to infekcja wywołana przez wirusy lub bakterie oraz czy i jakie leczenie jest potrzebne.
Kolejną przyczyną zmęczonych i zaczerwienionych oczu mogą być różnego rodzaju alergie. Często towarzyszy im suchość i ból oczu. Nierzadko zjawisko to nasila się również w wyniku pocierania oczu. W tym przypadku ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną uczulenia. Mogą nimi być kosmetyki, pyłki, produkty spożywcze oraz czynniki zewnętrzne. Następnym krokiem w przeciwdziałaniu rozwojowi zmęczonych oczu jest ukierunkowana profilaktyka, a w razie potrzeby odczulanie. W przypadku alergii pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe, ale ich efektem ubocznym może być uczucie silnego zmęczenia.
Przyczyną zmęczonych i piekących oczu może być również niedobór składników odżywczych. W tym przypadku zalecana jest morfologia krwi, która pomoże uzyskać dokładny obraz sytuacji.
Domowe sposoby na zmęczone oczy
Istnieje również kilka domowych sposobów na zmęczone oczy. Większość środków zaradczych ma na celu nawilżenie piekących oczu. Skuteczne są tu na przykład krople do oczu. W niektórych przypadkach wystarczą okłady z wilgotnej flaneli, ale należy pamiętać, że podrażnione oczy nie powinny mieć kontaktu z wodą dłużej, niż to konieczne, gdyż zwiękasza to ryzyko infekcji. Najlepszym domowym środkiem pozostaje więc regeneracja oczu. Jeśli jednak nie jest ona skuteczna, warto skonsultować się ze specjalistą.