Logo Bett 1

bett1: zrównoważona produkcja i  zaangażowanie społeczne

Stawiamy na "Made in Germany"

Zrównoważone materace powstają już w procesie produkcji. Dlatego stawiamy na produkcję w Niemczech i sąsiednich krajach europejskich, dzięki czemu utrzymujemy krótkie odległości. Ponadto zwracamy uwagę na wysokie standardy i używamy wyłącznie sprawdzonych materiałów. "Kluczowe znaczenie ma dla nas fakt, że rdzeń naszego materaca jest spieniany w Niemczech i wykończenie materacy również ma miejsce tutaj. Oszczędza to środowisku niepotrzebnie długich tras transportowych i zapewnia regionalne miejsca pracy" - podkreśla Szpyt.

Współpraca z międzynarodową organizacją pomocową GAiN

„Jeśli postrzegasz zrównoważony rozwój jako swoją odpowiedzialność korporacyjną, to musisz przemyśleć wszystko - od produkcji po zarządzanie zwrotami" - wyjaśnia Adam Szpyt, założyciel i dyrektor zarządzający bett1.de. W bett1 myślimy w sposób zrównoważony już od momentu założenia firmy. Ten koncept wdrażamy w coraz więcej etapów produkcji oraz dostaw.

Prawie wszystkie zwracane do nas materace przekazujemy osobom potrzebującym. Pozostałe są poddawane recyklingowi i wracają do obiegu zasobów.

Pomoc dla uchodźców

W następstwie wojny w Ukrainie nawiązaliśmy współpracę z globalną siecią pomocy GAiN z Giessen. Głównym celem tego partnerstwa jest przekazanie uchodźcom części naszych zapasów i zwróconych materacy. "Dostarczyliśmy już ponad 20 000 materacy osobom w potrzebie, zapweniając im wygodne posłanie." - wyjaśnia Szpyt.

Do GAiN wysyłane są wyłącznie produkty, które przejdą naszą kontrolę jakości. Nasze materace dostarczamy co tydzień do centrów dystrybucyjnych projektów pomocowych GAiN, skąd wysyłane są do Mołdawii, Rumunii, Polski, oraz na Litwę, Łotwę oraz bezdpośrednio do Ukrainy. Ze współpracy jest również zadowolony dyrektor zarządzający GAiN, Klaus Dewald. "bett1.de jest naszym jedynym partnerem, który przekazuje materace na tak dużą skalę. Uchodźcy są za to bardzo wdzięczni, ponieważ dzięki temu wygodnemu materacowi mają miejsce, w którym mogą się zregenerować, odpocząć  czy po prostu odetchnąć."

Infografik, die die Verwertung von retournierten Matratzen zu nachhaltigen Matratzen durch die Aufteilung in Spenden und Recycling illustriert.

Recykling surowców wtórnych

W przypadku, gdy zwrócony materac nie przejdzie pozytywnie testów jakości, staramy się wykorzystać surowce, z których został wyprodukowany, dając mu drugie życie w zupełnie innej postaci. Jednym z przykładów jest współpraca z hiszpańskim producentem butów sportowych marki SONRA. Wykorzystuje on piankowy rdzeń naszych materacy BODYGUARD® do produkcji wkładek do butów. Pianka QXSchaum®, pierwotnie opracowana do produkcji naszych materacy, jest przyjemna w dotyku, oddychająca, wyjątkowo stabilna i zarazem bardzo trwała. To sprawia, że jest ona idealnym surowcem do produkcji recyklingowych wkładek do butów.

Praktyczny, przemyślany, dobry

Od lat kompresujemy i zwijamy nasze materaca, żeby zapewnić wydajny oraz oszczędzający zasoby transport. Dzięki temu możemy dostarczać materace, niezależnie od ich wymiarów, jako poręczną paczkę pod same drzwi klienta, eliminując tym samym konieczność wynajmowania specjalnej firmy spedycyjnen. 

Do wysyłki używamy brązowych kartonów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto współpracujemy z dostawcami, którzy dostarczają kartony wyprodukowane z drewna pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej, posiadającej certyfikat FSC. 

W przypadku materaca dziecięcego BODYGUARD® stosujemy w 100% papierowe rozwiązanie, które zdobyło nagrodę German Packaging Award. Zwinięty materac nie jest owijany folią, lecz jest owinięty papierem i zapakowany w karton.

Nowe spojrzenie na zrównoważony rozwój

Dokładamy wszelkich starań, by nasze materace BODYGUARD® wytrzymały osiem do nawet dziesięciu lat użytkowania: specjalnie opracowana pianka QXSchaum® zachowuje swój kształt, a funkcjonalny pokrowiec HyBreeze® jest zawsze świeży, ponieważ można go prać w temperaturze do 60°C w cyklu delikatnym.

Nie tylko materiał decyduje o tym, czy produkt jest zrównoważony, ale przede wszystkim jego jakość i żywotność. Dobry produkt, z którego można korzystać przez wiele lat, zawsze przebije produkt niskiej jakości, który został zaprojektowany wyłącznie z myślą o masowej konsumpcji oraz mentalności wyrzucania. Zrównoważone materace zostały zaprojektowane tak, by były wysokiej jakości i trwałe.

Szybkość, z jaką odrastają rośliny, nie nadąża za naszą masową konsumpcją. Zbyt często tak zwanym "ekologicznym produktom naturalnym" towarzyszą masowe uprawy i monokultury, a to nie jest nalepsze rozwiązanie z ekologicznego punktu widzenia. Jeśli chcemy poważnie podejść do kwestii zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, musimy spojrzeć nie tylko na materiały. Jeśli chodzi o recykling, ważne jest, aby wiedzieć, czy materiały można sortować według rodzaju, czy też są to materiały kompozytowe, które można rozłożyć na ich oryginalne składniki tylko przy dużym nakładzie energii lub wcale. Zrównoważone materace wyróżnia również ich potencjał do dalszego wykorzystania po pierwszym okresie użytkowania, jak również fakt, czy ten potencjał jest rzeczywiście wykorzystywany.

Śledzimy najnowsze osiągnięcia w zakresie innowacji materiałowych, technologii recyklingu oraz optymalizacji produkcji i logistyki i stale włączamy te odkrycia do naszych procesów. Zrównoważony rozwój jest dla nas ścieżką, którą musimy konsekwentnie podążać, aby wypełnić naszą odpowiedzialność wobec społeczeństwa jako całości.

"W ostatecznym rozrachunku jest to dość proste: tylko produkty, które mogą być używane przez długi czas, są naprawdę zrównoważone. Zwrócone w idelanym stanie materace otrzymują drugie życie jako dary dla potrzebujących, tworząc krąg, który przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i społeczeństwu." - mówi Szpyt.